Hr:O CC0

From Creative Commons
Revision as of 23:25, 18 November 2009 by Tomislavmedak (talk | contribs) (“No Rights Reserved”)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

“Bez pridržanih prava”

CC0 omogućuje znanstvenicima, obrazovnim radnicima, umjetnicima i drugim stvaraocima i vlasnicima autorskopravno zaštićenih sadržaja da se odreknu svojih prava u djelima i time ih prenesu - u najvećoj zakonski dopuštenoj mjeri - u javno dobro, tako da drugi mogu slobodno dalje graditi, poboljšavati i koristiti djela u bilo koju svrhu bez ograničenja autorskog i srodnih prava.

Za razliku od CC licenci koje nositeljima autorskih prava omogućuju da izaberu čitav niz dopuštenja, a da istovremeno zadrže svoje autorsko i srodna prava, CC0 otvara mogućnost za potpuno drugačiji izbor - izbor da se u potpunosti odrekne autorskog i srodnih prava te isključivih prava koja ona daju stvarateljima - to je alternativa "bez pridržanih prava" naspram naših licenci kod kojih su "neka prava pridržana".

Problem

Prenošenje djela u javno dobro je teško, ako ne i nemoguće za one koji svoja djela žele prenijeti na javnost prije istjeka roka autorskopravne zaštite. Malo pravnih sustava imaju proces koji to omogućava na lagan način. Zakoni variraju od pravnog sustava do pravnog sustava u pogledu toga koja su prava automatski dodijeljena, kako i kada istječu ili može li ih se dobrovoljno odreći. Dodatan je izazov da mnogobrojni pravni sustavi brane nositeljima prava da se odreknu prava koja zakon automatski stvara za njih, pogotovo moralna prava, čak i kada je autor koji to želi dobro informiran i odlučan da svojim djelom doprinese javnoj domeni.

Rješenje

CC0 pomaže riješiti taj problem omogućujući stvaraocima da se odreknu sveg svojeg autorsgko i srodnih prava u djelu u najvećoj zakonom dopuštenoj mjeri. CC0 je univerzalni instrument koji nije lokaliziran niti u jedan pojedinačni pravni sustav, kao što to nisu ni licence za softver otvorenog koda. Iako to znači da CC0 možda neće biti posve djelotvoran pri odricanju svih autorskopravnih interesa u djelu u svakom pravnom sustavu, mi smatramo da nudi najbolju i najpotpuniju alternativu za unošenje vlastitog djela u javnu domenu u uvjetima gdje u svijetu postoji toliko kompleksnih i različitih pravnih sustava.

Korištenje CC0

Za razliku od Potvrde o javnom dobru, CC0 ne treba koristiti kao oznaku da je djelo već prešlo u javno dobro. Naprotiv, ono se može koristiti za odricanje vlastitih autorskih i srodnih prava u mjeri u kojoj imate ta prava u Vašem djelu. K tome, CC0 ne biste trebali primijeniti na djelo ako nemate svo potrebno autorsko i srodna prava u njemu ili nemate potrebna prava da primijenite CC0 na djelo druge osobe.

Saznajte više Izaberite CC0